Przejdź do zawartości Przejdź do Menu głównego Go to English version Przejdź do Stopki strony

Domena .gov.pl podpisana protokołem DNSSEC

25 czerwca br. instytut badawczy NASK udostępnił domenę .gov.pl w formie zabezpieczonej przy pomocy protokołu DNSSEC.

Wdrożenie DNSSEC w domenie .gov.pl to kolejny etap w trwającym procesie podnoszenia przez NASK poziomu bezpieczeństwa nazw zarejestrowanych w domenie przeznaczonej dla instytucji państwowych. Pierwszym, najważniejszym w tym procesie krokiem było przekazanie 1 lipca 2013 roku pełnej obsługi domeny .gov.pl z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN do NASK.

Protokół DNSSEC został wprowadzony przez NASK dla domeny .pl w czerwcu 2012 roku, przede wszystkim z myślą o ochronie internautów przed działalnością cyberprzestępców, polegającą na podszywaniu się pod oryginalną witrynę internetową. Dzięki objęciu protokołem DNSSEC także rejestru domeny .gov.pl, kierowanie ruchu do fałszywych stron internetowych, udających witryny instytucji państwowych działających w tej domenie, stanie się znacznie trudniejsze.

Zakończenie całego procesu wdrożenia DNSSEC w domenie .gov.pl nastąpi do końca sierpnia 2014 roku. Wówczas to NASK umożliwi abonentom nazw domeny .gov.pl dołączanie ich nazw do zabezpieczonej struktury DNS.

Wdrożenie DNSSEC w domenie .gov.pl realizowane jest przez NASK i finansowane w całości ze środków własnych instytutu.