Przejdź do zawartości Przejdź do Menu głównego Go to English version Przejdź do Stopki strony

Raport roczny - Rynek nazw domeny .pl 2023

NASK opublikował raport roczny „Rynek nazw domeny .pl”, zawierający podsumowanie 2023 roku. W Rejestrze domeny .pl na koniec grudnia ubiegłego roku utrzymywanych było 2 546 407 nazw aktywnych w DNS. To plasuje Rejestr domeny .pl na szóstym miejscu w rankingu europejskich rejestrów ccTLD.

W 2023 roku zarejestrowanych zostało 731 748 nazw domeny .pl. Liczba rejestracji wzrosła o 10,83% w stosunku do 2022 roku, w którym zarejestrowano 660 227 nazw. Dziennie rejestrowanych było ponad 2 tys. nazw. Najwięcej domen, 72 237, zarejestrowano w październiku.

Do wzrostu liczby rejestracji przyczyniły się programy rabatowe dla rejestratorów, uruchomione przez NASK od połowy 2023 roku. Program Partnerski NASK odgrywa kluczową rolę w rozwoju rynku domen internetowych w Polsce, dlatego w raporcie znalazły się również opinie i komentarze kilku największych rejestratorów współpracujących z Rejestrem domeny .pl.

W raporcie po raz pierwszy znalazła się analiza wpływu rejestracji nazw domeny .pl na aktywację stron www w 2023 roku. Strony zostały przyporządkowane do 24 branż. Na podstawie poziomu rejestracji i liczby aktywnych www, zaprezentowany został procentowy udział branż, które zanotowały najwyższą dynamikę wzrostu. Największy udział nowo zarejestrowanych stron, 21,18%, dotyczył obszaru działalności gospodarczej związanej ze sprzętem i elektroniką.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem rocznym.