Przejdź do zawartości Przejdź do Menu głównego Go to English version Przejdź do Stopki strony

Domena .pl ma już 28 lat

Dokładnie 28 lat temu, 30 lipca 1990 roku, IANA (Internet Assigned Numbers Authority), organizacja zarządzająca domenami najwyższego poziomu, ustanowiła domenę krajową .pl.

Pierwsze nazwy w domenie .pl pojawiły się w 1991 roku i związane były z pionierską w dziedzinie komunikacji w Internecie aktywnością środowiska akademickiego i naukowego. Z tego środowiska wyrósł NASK, który od 1992 roku pełni funkcję rejestru domeny .pl. Osiemnaście lat po ustanowieniu domeny .pl zarejestrowanych było milion nazw z tą końcówką, a na początku 2011 roku już dwa miliony. Aktualnie istnieje prawie 2,6 miliona nazw zarejestrowanych w domenie .pl, co plasuje polską domenę na 6 miejscu w Europie, a na 10 na świecie, pod względem liczby zarejestrowanych nazw w domenie krajowej.

Pod koniec 2002 roku NASK uruchomił Program Partnerski, umożliwiając w ten sposób współpracę w zakresie rejestracji i obsługi domen internetowych podmiotom zewnętrznym, które do niego przystąpią. 

Od samego początku priorytetem dla NASK była najwyższa jakość świadczonych usług oraz bezpieczeństwo domeny .pl. NASK jako pierwszy rejestr na świecie wdrożył System Zarządzania Jakością zgodny z wymaganiami normy ISO 9001, a w 2012 roku umożliwił abonentom zabezpieczenie nazw zarejestrowanych w domenie .pl protokołem DNSSEC, zwiększającym bezpieczeństwo korzystania z DNS przez użytkowników Internetu. W maju 2018 roku rejestr .pl uplasował się na 4 miejscu w Europie pod względem liczby domen zabezpieczonych protokołem DNSSEC, co jest wielkim sukcesem w obszarze zapewnienia abonentom wysokiego poziomu bezpieczeństwa świadczonych usług.

Rejestr .pl jest aktywnym członkiem organizacji CENTR (Council of European National Top-Level Domain Registries) i ściśle współpracuje z organizacją koordynującą funkcjonowanie światowego Internetu ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers).