Przejdź do zawartości Przejdź do Menu głównego Go to English version Przejdź do Stopki strony
baner

Dzień Domeny Internetowej

W dzisiejszym świecie Internet jest nieodłączną częścią naszego życia. W sieci znajdujemy informacje, prowadzimy biznes, nawiązujemy relacje społeczne i wiele więcej. W natłoku stron internetowych i usług online, łatwo jest zapomnieć o jednym z podstawowych elementów tego cyfrowego świata - domenach internetowych. Polscy użytkownicy sieci lubią domeny internetowe z rozszerzeniem .pl, niektórzy rejestrują je nawet z polskimi znakami, co NASK umożliwił już 20 lat temu. Dlaczego warto mieć własną domenę? Jak wybrać dobry adres? Przypominamy to 15 marca, kiedy obchodzony jest Dzień Domeny Internetowej.

Co właściwie świętujemy 15 marca?

39 lat temu, 15 marca 1985, zarejestrowano pierwszą domenę komercyjną „symbolics.com”. W rocznicę tego wydarzenia obchodzony jest Dzień Domeny Internetowej. Warto wspomnieć, że polska domena krajowa .pl ma już ponad 30 lat. Pierwsze działające domeny .pl były związane ze środowiskiem akademickim – fuw.edu.pl, astrouw.edu.pl, camk.edu.pl, uw.edu.pl, uj.edu.pl. Rolę Rejestru domeny .pl od początku pełni NASK.

Domeny z ą, ę też są możliwe. NASK był pionierem

Rejestr domeny .pl utrzymuje obecnie ponad 2,5 mln nazw, przypisanych do ponad 1,1 mln abonentów. Niektórzy w identyfikacji swoich adresów internetowych poszli o krok dalej – w ponad 25 tys. nazw wykorzystano narodowe znaki diakrytyczne. Możliwość taką NASK udostępnił we wrześniu 2003 roku i był pod tym względem pierwszym rejestrem w Europie, i jednym z pierwszych na świecie. Oprócz rejestracji domen z polskimi znakami, takimi jak np. ą, ę, ś, Rejestr domeny .pl umożliwia również rejestrację nazw z użyciem innych znaków diakrytycznych pochodzących z czterech zestawów zdefiniowanych znaków narodowych: Latin, Greek, Cyryllic i Hebrew. Więcej informacji o domenach IDN można znaleźć w witrynie internetowej Rejestru pod adresem https://www.dns.pl/IDN.

Aaaaaaaby zarejestrować domenę

Warto pamiętać, że aby zarejestrować nazwę w domenie .pl, nie trzeba być obywatelem Polski. Wprawdzie – zgodnie z najnowszym raportem NASK „Rynek nazw domeny .pl” – ponad 90% abonentów nazw domeny .pl ma lokalizację w naszym kraju, ale zdarzają się też rejestracje z Niemiec, USA czy Holandii. W Rejestrze domeny .pl istnieje też możliwość rejestracji nazw w domenach regionalnych (np. warszawa.pl, koszalin.pl, szczecin.pl) i funkcjonalnych (np. com.pl, edu.pl, net.pl, org.pl). Możliwość rejestracji w jednej z domen regionalnych czy funkcjonalnych, daje szansę korzystania z ulubionej nazwy, gdy jest ona już zajęta przez kogoś innego bezpośrednio w domenie .pl.

Dlaczego warto mieć własną domenę? Jak wybrać dobrą nazwę?

Własna domena internetowa niewątpliwie nadaje działalności prestiżu. Umożliwia firmie zaprezentowanie swojej oferty, nawiązywanie kontaktu z potencjalnymi klientami czy rozszerzenie działań na rynek międzynarodowy. Wiele firm nie decyduje się na własną domenę, prowadzi jedynie profile na portalach społecznościowych. Jest to bardziej dostępne, ale wiąże się z zagrożeniami, np. przejęciem profilu przez kogoś nieuprawnionego czy zablokowaniem profilu z nieuzasadnionych przyczyn. Nazwa strony internetowej w domenie .pl dla działań w Polsce wydaje się być naturalnym wyborem. Co w takim razie brać pod uwagę, wybierając nazwę?

  • Najlepiej, żeby była krótka, jednoczłonowa i łatwa do zapamiętania.
  • Powinna kojarzyć się z prowadzoną działalnością.
  • W nazwie nie może być spacji. Myślnik jest jedynym dopuszczalnym znakiem specjalnym.
  • Nazwa może mieć maksymalnie 63 znaki.

Trzeba pamiętać, że domena nie jest do nas przypisana na zawsze. Minimalny okres, na jaki możemy ją zarejestrować, to 1 rok, ale można też jednorazowo zrobić to od razu na okres do 10 lat. Trzeba pamiętać o konieczności odnowienia domeny na kolejny okres rozliczeniowy, żeby jej nie stracić. Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji nazw w domenie .pl znajdują się w witrynie internetowej Rejestru pod adresem https://www.dns.pl/rejestracja_domeny_pl.

Dzień Domeny Internetowej może być czymś więcej niż tylko kolejnym świętem obchodzonym w sieci, może stać się również okazją do refleksji nad znaczeniem domen internetowych oraz promocji bezpiecznego korzystania z Internetu. Między innymi dzięki akcjom edukacyjnym, kampaniom społecznym i zaangażowaniu NASK, możliwe jest budowanie bardziej świadomej i bezpiecznej społeczności online.