Przejdź do zawartości Przejdź do Menu głównego Go to English version Przejdź do Stopki strony

30. rocznica ustanowienia domeny krajowej .pl

30. rocznica ustanowienia domeny krajowej .pl

30 lipca 2020 roku przypada 30. rocznica ustanowienia domeny krajowej .pl. W 1990 roku IANA (ang. Internet Assigned Numbers Authority), organizacja zarządzająca wówczas domenami najwyższego poziomu, dokonała wpisu oznaczenia „.pl” dla domeny krajowej przypisanej administracyjnie do Polski.

Pierwszymi domenami zarejestrowanymi w .pl były domeny edu.pl, związane ze środowiskiem akademickim, a ich obsługa została powierzona Zespołowi Koordynacyjnemu NASK, działającemu w ramach Uniwersytetu Warszawskiego. W 1993 roku utworzony został NASK – jednostka badawczo-rozwojowa, która od tej chwili prowadziła rejestr nazw domenie .pl.

W 2008 roku liczba nazw domeny .pl przekroczyła 1 milion, a ponad 95% z nich obsługiwanych było przez rejestratorów - Partnerów NASK. Trzy lata później liczba ta podwoiła się i przekroczyła 2 miliony. W 2015 roku obsługiwanych było już ponad 1 milion abonentów domeny.

Domena .pl jest domeną pierwszego wyboru w Polsce, z największym udziałem w rynku. 7 na 10 domen rejestrowanych w Polsce to właśnie domeny .pl. Na koniec 2019 roku w Rejestrze widniało zaledwie 8 nazw z maksymalną liczbą 63 znaków, a średnia liczba znaków w nazwie wyniosła 11,06.

Obecnie w Rejestrze domeny .pl jest prawie 2,5 miliona nazw, które obsługiwane są na rzecz 1,07 miliona abonentów.

Warto zaznaczyć, że w 2004 roku NASK jako pierwszy na świecie rejestr domen otrzymał certyfikat zgodności z normą ISO 9001. System zarządzania jakością, nieprzerwanie od 16 lat, obejmuje wszystkie realizowane w NASK procesy związane z rejestracją i obsługą domen internetowych. Od samego początku NASK, jako Rejestr domeny .pl, za jeden z najważniejszych celów obrał zapewnienie bezpiecznego i stabilnego działania strefy .pl. Na przestrzeni lat wdrożył i nadal rozwija usługi podnoszące bezpieczeństwo domen i ich abonentów, na przykład DNSSEC czy .pl Registry Lock.