Przejdź do zawartości Przejdź do Menu głównego Go to English version Przejdź do Stopki strony

NASK publikuje raport roczny na temat rynku nazw domeny .pl w 2018 roku

Rejestr domeny .pl w NASK opublikował właśnie kolejny raport roczny „Rynek nazw domeny .pl”, zawierający szczegółowe informacje podsumowujące rok 2018, w tym dane niepublikowane wcześniej.

Na koniec 2018 roku łączna liczba nazw w domenie .pl wyniosła blisko 2,6 mln, co oznacza wzrost o ponad 20 tys. w stosunku do roku poprzedniego. W roku ubiegłym dziennie rejestrowano średnio prawie 2,5 tys. domen. Wzrost ten został osiągnięty dzięki większej liczbie rejestracji, jak również większej odnawialności domen, która wyniosła ponad 65,5% i była najwyższa od 10 lat.

Domena .pl jest na 6 miejscu w Europie, a jej udział w krajowym rynku domen był najwyższy i wyniósł ponad 72%.

Na koniec ubiegłego roku liczba nazw zabezpieczonych DNSSEC w .pl wyniosła 502 083, co oznacza ponad dwunastokrotny wzrost w stosunku do liczby na koniec 2017 roku, kiedy w polskim rejestrze znajdowało się 40 679 tak zabezpieczonych domen. Obecnie, pod względem domen zabezpieczonych w ten sposób, .pl plasuje się na 4 miejscu w Europie.

Zwiększyła się także liczba abonentów domeny .pl – na koniec 2018 było ich ponad 1,07 miliona, z czego ok. 2/3 stanowili przedsiębiorcy, a 1/3 abonenci indywidualni. Zdecydowana większość, bo ponad 93,5% abonentów ma swoją siedzibę w Polsce.

W 2018 roku Rejestr domeny .pl aktywnie działał w Polsce i Europie na rzecz rozwoju Internetu i bezpieczeństwa domen internetowych. Informacje na ten temat również znalazły się w opublikowanym raporcie.

Pełny raport można pobrać tutaj.